| Great Development Opportunity In The Growing Area Of Washago, Located Just Off Of Hwy. 11. Cleared Area For A Proposed 1200 SF Commercial Building With a 1200 SF 2nd Floor Residential Apt., According to Severn Township. Water & Sewer Available Across The Street. Legal Entrance Permit To County Rd. 169 Has Been Registered. You Have The Convenience of Bus Service To Toronto and a Proposed Train Service To Toronto In 2024/2025. Great Location, Close To Casino Rama. Passenger Rail Service To Resume Mid 2020's, 13 Stops From Cochrane To Toronto With a Stop In Washago - A Short Distance From The Property. Endless Opportunities |
| Price | $334,000 |
| Taxes: | $1242.12 |
| Tax Type: | Annual |
| Occupancy: | Vacant |
| Address: | 8299 County Road 169 N/A , Severn, L0K 2B0, Simcoe |
| Postal Code: | L0K 2B0 |
| Province/State: | Simcoe |
| Legal Description: | PT LT 14 W/S QUETTON ST, 15 W/S QUETTON |
| Lot Size: | 115.00 x 155.00 (Feet) |
| Directions/Cross Streets: | Hwy. 11 / 169 / Hamilton St. |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 |
| Category: | Designated |
| Total Area: | 14000.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Area Influences: | Major Highway |
| Washrooms: | 0 |
| Sewers: | None |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC. |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Land |
| Area: | Simcoe |
| Municipality: | Severn |
| Neighbourhood: | Washago |
| Lot Size: | 115.00 x 155.00(Feet) |
| Tax: | $1,242.12 |
| Fireplace: | N |