| A very unique opportunity to own a turnkey Beauty Salon Business in a busy Siver Creek plaza in the heart of Mississauga. Minutes from major roads and public transit. 1 year in business. Large loyal clientele. The salon is divided into 3 sections; Nail Spa, Hair Salon and Beauty treatment rooms. Fully renovated with luxury modern finishes, custom-made fitures, and high-end equiptment + inventory. For Sale "as is" including all furniture, 4 hair styling stations, 2 hair sinks, all shelving, 3 nail salons, 2 pedicure stations, front desk & chairs. Pedrfect for an investor/operator. Surrounded by anchor businesses and hundreds of residents. |
| Price | $100,000 |
| Minimum Rental Term: | 12 |
| Taxes: | $0.00 |
| Tax Type: | N/A |
| Occupancy: | Tenant |
| Address: | 680 Silver Creek Blvd , Unit 102A, Mississauga, L5A 3Z1, Ontario |
| Apt/Unit: | 102A |
| Postal Code: | L5A 3Z1 |
| Province/State: | Ontario |
| Legal Description: | 1000716229 ONTARIO LTD. O/A EVROFASHION |
| Directions/Cross Streets: | Cawthra & Silver Creek Blvd |
| Category: | Without Property |
| Use: | Beauty Salon |
| Building Percentage: | N |
| Total Area: | 1083.00 |
| Total Area Code: | Sq Ft |
| Office/Appartment Area: | 1083 |
| Office/Appartment Area Code: | Sq Ft |
| Retail Area: | 1083 |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Financial Statement: | N |
| Chattels: | N |
| Franchise: | N |
| Hours Open: | 12 |
| Employees #: | 0 |
| Seats: | 11 |
| LLBO: | N |
| Heat Type: | Gas Forced Air Open |
| Central Air Conditioning: | Y |
| Water: | Municipal |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC. |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Sale Of Business |
| Area: | Peel |
| Municipality: | Mississauga |
| Neighbourhood: | Mississauga Valleys |