| 2149 SQ FT UNIT IN THE VIBRANT LACLIE STREET PLAZA IN ORILLIA'S NORTH END - DESIRABLE END UNIT IN THE PLAZA WITH MANY LONG TERM ESTABLISHED TENANTS INCLUDING A MAJOR CANADIAN BANK AND PHARMACY - ABUNDANT CUSTOMER PARKING AT THE FRONT AND STAFF PARKING AT THE REAR WITH IT'S OWN PRIVATE ENTRANCE AND SEPARATE LOADING DOOR - GREAT VISIBILITY IN A HIGH TRAFFIC LOCATION AND WELL MAINTAINED PLAZA - NATURAL GAS HEAT AND CENTRAL AIR CONDITIONING - HIGH SPEED INTERNET - C4i COMMERCIAL ZONING WITH A WIDE RANGE OF PERMITTED USES - APPROXIMATE TMI $8.00/ SQ FT |
| Price | $13 |
| Minimum Rental Term: | 24 |
| Taxes: | $0.00 |
| Tax Type: | TMI |
| Occupancy: | Tenant |
| Address: | 400 LACLIE Street , Orillia, L3V 4P5, Simcoe |
| Postal Code: | L3V 4P5 |
| Province/State: | Simcoe |
| Legal Description: | PT LT 10 W/S MUSKOKA RD PL 456 SOUTH ORI |
| Directions/Cross Streets: | Laclie / Fittons |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 |
| Category: | Retail |
| Building Percentage: | F |
| Total Area: | 2149.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Area Influences: | Major Highway Public Transit |
| Business/Building Name: | LACLIE STREET PLAZA |
| Financial Statement: | F |
| Franchise: | F |
| Sprinklers: | No |
| Washrooms: | 0 |
| Heat Type: | Gas Forced Air Open |
| Central Air Conditioning: | Yes |
| Sewers: | Sanitary |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| CENTURY 21 B.J. ROTH REALTY LTD. |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Commercial Retail |
| Area: | Simcoe |
| Municipality: | Orillia |
| Neighbourhood: | Orillia |
| Fireplace: | N |