| Prime opportunity to own a commercial double corner lot in the heart of Dunchurch, formerly the Dragon Cafe. High traffic/high visibility. Current C1 zoning supports residential and commercial use including but not limited to B&Bs, retail, workshops, restaurants, fuel supply, animal hospital, funeral home, office, hotel/tavern, clinic, lodge, car sales & more. Walking distance to LCBO, General Store, Restaurant, Library, Church, Marina, Community Centre, Town Office, Boat Launch & Minutes to Whitestone Lake. The possibilities are endless in Dunchurch and the journey is yours to create. |
| Price | $699,000 |
| Taxes: | $359.79 |
| Assessment: | $38500 |
| Assessment Year: | 2021 |
| Address: | 2246 HIGHWAY 124 , Whitestone, P0A 1G0, Ontario |
| Postal Code: | P0A 1G0 |
| Province/State: | Ontario |
| Legal Description: | LT 9 N/S MAIN ST, 10 N/S MAIN ST PL 53; |
| Lot Size: | 148.00 x 129.00 (Acres) |
| Directions/Cross Streets: | Highway 124 to # 2246 Highway 124 in Dunchurch. |
| Total Area Code: | Sq Ft |
| Sewers: | Septic |
| Water Supply Types: | Cistern |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| ENGEL & VOLKERS PARRY SOUND, BROKERAGE |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Land |
| Area: | Parry Sound |
| Municipality: | Whitestone |
| Lot Size: | 148.00 x 129.00(Acres) |
| Tax: | $359.79 |