| Presenting a rare and strategic investment opportunity, perfectly positioned along the Seguin and OFSC trail systems in Sprucedale, Ontario. As the exclusive waypoint for outdoor enthusiasts between Parry Sound and Algonquin Park, this historic establishment, known as the iconic 'Sprucedale Hotel' offers a high-profile location with exceptional visibility and constant exposure to the region's year-round traffic. The property's commercially zoned main floor currently features a bar, dining room, kitchen area and restroom facilities, providing a solid foundation for operational use. Complementing the ground floor are the second and third levels, which have been stripped to the structural studs which provide a versatile blank canvas, offering a unique opportunity to custom-design the interior to meet a variety of high-potential requirements. Representing a significant piece of local history, and a location with geographic advantage, this property is ready for a visionary owner to capitalize on its unparalleled positioning. Property is being sold in "As-Is, Where Is" condition, buyers to verify intended uses with the Municipality. |
| Price | $499,000 |
| Taxes: | $3488.70 |
| Tax Type: | Annual |
| Occupancy: | Vacant |
| Address: | 2502 Highway 518 N/A West , McMurrich/Monteith, P0A 1Y0, Parry Sound |
| Postal Code: | P0A 1Y0 |
| Province/State: | Parry Sound |
| Legal Description: | PT LT 15 CON 11 MCMURRICH SRO PT 1 42R13 |
| Directions/Cross Streets: | Highway 518 W/ Stisted Road N |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 | |
| Washroom Type 31 | 0 | |
| Washroom Type 32 | 0 | |
| Washroom Type 33 | 0 | |
| Washroom Type 34 | 0 | |
| Washroom Type 35 | 0 | |
| Washroom Type 36 | 0 | |
| Washroom Type 37 | 0 | |
| Washroom Type 38 | 0 | |
| Washroom Type 39 | 0 | |
| Washroom Type 40 | 0 | |
| Washroom Type 41 | 0 | |
| Washroom Type 42 | 0 | |
| Washroom Type 43 | 0 | |
| Washroom Type 44 | 0 | |
| Washroom Type 45 | 0 |
| Category: | Multi-Use |
| Use: | Hospitality/Food Related |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 6500.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Office/Appartment Area: | 65 |
| Office/Appartment Area Code: | % |
| Retail Area Code: | % |
| Area Influences: | Recreation/Comm Skiing |
| Approximatly Age: | 100+ |
| Franchise: | F |
| Sprinklers: | No |
| Washrooms: | 0 |
| Outside Storage: | F |
| Crane: | F |
| Heat Type: | Propane Gas |
| Central Air Conditioning: | No |
| Sewers: | Septic |
| Water: | Drilled W |
| Water Supply Types: | Drilled Well |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| Sotheby's International Realty Canada |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Commercial Retail |
| Area: | Parry Sound |
| Municipality: | McMurrich/Monteith |
| Neighbourhood: | Sprucedale |
| Approximate Age: | 100+ |
| Tax: | $3,488.7 |
| Fireplace: | N |