| 8 UNIT MULTIPLEX! INCREDIBLE MULTI-UNIT INVESTMENT OPPORTUNITY IN PORT COLBORNE!Discover the potential of 220-224 Mitchell & 59 Louis, a unique multi-property package featuring three separate dwellings including two duplexes and a fourplex for a total of eight units! This cash-flowing investment boasts six fully renovated and rented units, one rented but unrenovated unit, and one gutted unit approved for a five-bedroom rooming house.224 Mitchell (Fourplex): Three renovated 1-bed units plus one gutted 5-bed unit, generating $3,700/month (with major upside once the 5-bed unit is completed).59 Louis (Duplex): A 1-bed unit and a bachelor unit, generating $1,700/month, plus a garage and shed for additional value.220 Mitchell (Duplex): Two 1-bed units, each rented at $1,250, bringing in $2,500/month.Total gross rental income of $7,900/month, with significant potential for increased cash flow once the unfinished unit is completed. All three properties have newer roofs (2015), updated windows, siding, soffits, eaves, and modernized plumbing for peace of mind. The city recognizes seven units, making this a rare and highly lucrative investment opportunity with both strong current income and future appreciation potential! |
| Price | $974,000 |
| Taxes: | $5177.20 |
| Tax Type: | Annual |
| Occupancy: | Tenant |
| Address: | 224 MITCHELL Street , Port Colborne, L3K 1Y3, Niagara |
| Postal Code: | L3K 1Y3 |
| Province/State: | Niagara |
| Legal Description: | PT LT 20 W/S MITCHELL ST PL 849 PORT COL |
| Lot Size: | 60.28 x 90.00 (Feet) |
| Directions/Cross Streets: | CORNER OF MITCHELL AND LOUIS ST |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 |
| Category: | Apartment |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 4000.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Approximatly Age: | 51-99 |
| Washrooms: | 0 |
| Heat Type: | Other |
| Central Air Conditioning: | No |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| RE/MAX NIAGARA REALTY LTD, BROKERAGE |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Investment |
| Area: | Niagara |
| Municipality: | Port Colborne |
| Neighbourhood: | 876 - East Village |
| Lot Size: | 60.28 x 90.00(Feet) |
| Approximate Age: | 51-99 |
| Tax: | $5,177.2 |
| Fireplace: | N |