| ATTENTION TO ALL DEVELOPERS, INVESTORS, AMAZING OPPORTUNITY TO BUILD MULTIPLE RESIDENTIAL APTS UNITS ON 3.67 ACRES LOCATED NORTH SIDE OF THE GOLF LA CITE IN THE HEART OF HAWKESBURY. THE BUILDING ON SITE CONSIST OF A 13,000 SQFT COMMERCIAL GYM THAT IS WELL ESTABLISHED AND VERY SUCCESSFUL AND 4 APTS. RENT ROLL AVAILABLE |
| Price | $1,550,000 |
| Taxes: | $19048.00 |
| Tax Type: | Annual |
| Assessment Year: | 2025 |
| Occupancy: | Tenant |
| Address: | 162 Bon Pasteur Street , Hawkesbury, K6A 2K5, Prescott and Rus |
| Postal Code: | K6A 2K5 |
| Province/State: | Prescott and Rus |
| Legal Description: | PLAN M11 LOTS 15 TO 23 24 A PT RIORDON A |
| Directions/Cross Streets: | MCGILL |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 |
| Category: | Apartment |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 20000.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Financial Statement: | F |
| Washrooms: | 0 |
| Heat Type: | Gas Forced Air Open |
| Central Air Conditioning: | Partial |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| ROYAL LEPAGE PERFORMANCE REALTY |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Investment |
| Area: | Prescott and Russell |
| Municipality: | Hawkesbury |
| Neighbourhood: | 612 - Hawkesbury |
| Tax: | $19,048 |
| Fireplace: | N |