| Located on one of the prime pieces of real estate in town, this multi-use property offers a multitude of possibilities. Currently set up with two residential units (one 2 bedroom, one 1 bedroom), a retail unit of approx. 340 sq ft, and a 30' x 30' detached garage with heat and hydro that was also used previously for retail purposes. Whether you are looking for an investment property, a property that offers home and business in one location, or perhaps a high visibility locale for your existing or future business, this might just be the opportunity you've been looking for. Add in the updated electrical, mechanicals, and plumbing, as well as parking off both 9th Ave E and 16th St E, and this could be the one you've been keeping an eye out for! |
| Price | $899,999 |
| Taxes: | $6762.00 |
| Tax Type: | Annual |
| Assessment Year: | 2025 |
| Occupancy: | Vacant |
| Address: | 1602 9th Avenue East , Owen Sound, N4K 6S2, Grey County |
| Postal Code: | N4K 6S2 |
| Province/State: | Grey County |
| Legal Description: | PT LT 1 W/S STAVELY ST AND N/S ST. VINCE |
| Directions/Cross Streets: | 16th Street E |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 |
| Category: | Multi-Use |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 2420.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Sprinklers: | Yes |
| Washrooms: | 0 |
| Heat Type: | Gas Forced Air Open |
| Central Air Conditioning: | Yes |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| eXp Realty |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Commercial Retail |
| Area: | Grey County |
| Municipality: | Owen Sound |
| Neighbourhood: | Owen Sound |
| Tax: | $6,762 |
| Fireplace: | N |