| Landlord Willing To Build 1-Storey 7,272 SQFT Or 2-Storey, 14,544 SQFT Child Care Centre / Montessori For A Long-Term A++ Tenant. Looking For 20 Year Lease Term, It's A Triple Net Lease With Institutional I3 Zoning & Lot Services Already In Place. Ideal Opportunity For A Child Care / Montessori Operator Seeking A Custom-Built Facility In A Strong, Family-Oriented Area. Located In A Great Neighborhood With Fantastic Lake Views From The Site. Just 9 Minutes To Walmart, Home Depot, Metro, Best Buy, And Starbucks, And Only 29 Mins To Barrie, 1 Hour To Vaughan, And 1 Hour 40 Mins To Toronto. |
| Price | $30 |
| Minimum Rental Term: | 300 |
| Taxes: | $10896.39 |
| Tax Type: | Annual |
| Occupancy: | Vacant |
| Address: | 327 Old Muskoka Road , Orillia, L3V 4G5, Simcoe |
| Postal Code: | L3V 4G5 |
| Province/State: | Simcoe |
| Legal Description: | PT LT 1 W/S MUSKOKA RD PL 456 SOUTH ORIL |
| Directions/Cross Streets: | North Street E and Old Muskoka Rd |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 | |
| Washroom Type 31 | 0 | |
| Washroom Type 32 | 0 | |
| Washroom Type 33 | 0 | |
| Washroom Type 34 | 0 | |
| Washroom Type 35 | 0 | |
| Washroom Type 36 | 0 | |
| Washroom Type 37 | 0 | |
| Washroom Type 38 | 0 | |
| Washroom Type 39 | 0 | |
| Washroom Type 40 | 0 | |
| Washroom Type 41 | 0 | |
| Washroom Type 42 | 0 | |
| Washroom Type 43 | 0 | |
| Washroom Type 44 | 0 | |
| Washroom Type 45 | 0 | |
| Washroom Type 46 | 0 | |
| Washroom Type 47 | 0 | |
| Washroom Type 48 | 0 | |
| Washroom Type 49 | 0 | |
| Washroom Type 50 | 0 | |
| Washroom Type 51 | 0 | |
| Washroom Type 52 | 0 | |
| Washroom Type 53 | 0 | |
| Washroom Type 54 | 0 | |
| Washroom Type 55 | 0 | |
| Washroom Type 56 | 0 | |
| Washroom Type 57 | 0 | |
| Washroom Type 58 | 0 | |
| Washroom Type 59 | 0 | |
| Washroom Type 60 | 0 | |
| Washroom Type 61 | 0 | |
| Washroom Type 62 | 0 | |
| Washroom Type 63 | 0 | |
| Washroom Type 64 | 0 | |
| Washroom Type 65 | 0 |
| Category: | Retail |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 0.41 |
| Total Area Code: | Acres |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Sprinklers: | Yes |
| Washrooms: | 0 |
| Heat Type: | Gas Forced Air Open |
| Central Air Conditioning: | Yes |
| Sewers: | Storm Available |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| RE/MAX HALLMARK REALTY LTD. |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Commercial Retail |
| Area: | Simcoe |
| Municipality: | Orillia |
| Neighbourhood: | Orillia |
| Tax: | $10,896.39 |
| Fireplace: | N |