| CASH FLOW FROM DAY 1: Here is your chance to add a Freehold, Mixed Use, Multiplex to your portfolio. Located just minutes from Orillia's Growing, Vibrant Waterfront, this well maintained, HANDS OFF INVESTMENT property with LOW ANNUAL EXPENSES, features FIVE INCOME PRODUCING UNITS with long term, stable tenants, making it the perfect addition or start to an investment portfolio. Unit Details - SUITE 101: Main Level Commercial unit, Tenanted by Salon - SUITE 102: Main Level Commercial Unit, Tenanted by Law Office - UNIT A: Second Level Residential Unit, 3 Bedrooms, 1 Bathroom - UNIT B: Lower Level Residential Unit, 2 Bedroom, 1 Bathroom, Tenanted by same Law Office - UNIT C: Lower Level Residential Unit, 1 Bedroom, 1 Bathroom - Possibility to subdivide a commercial unit into a 6th unit. Additionally, the property features a Newly Paved Parking Lot (2023) with 15 parking spaces, and over $100,000 worth of upgrades and updates since 2022, including a renovation in Suite 102, Unit B, and Unit C (2025). This property stands out from the rest with its strong tenant mix with long term, reliable occupants, future development options, ideal location just seconds from the waterfront, staple amenities and stores. This is a rare opportunity to purchase a cash flow positive investment early into the gentrification and growth of an established city. |
| Price | $1,750,000 |
| Taxes: | $11604.50 |
| Tax Type: | Annual |
| Occupancy: | Tenant |
| Address: | 32 Matchedash Street North , Orillia, L3V 4T5, Simcoe |
| Postal Code: | L3V 4T5 |
| Province/State: | Simcoe |
| Legal Description: | Pt Lt 5 W/S Front St Or Water St Or Gera |
| Directions/Cross Streets: | Coldwater St E And Front |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 | |
| Washroom Type 31 | 0 | |
| Washroom Type 32 | 0 | |
| Washroom Type 33 | 0 | |
| Washroom Type 34 | 0 | |
| Washroom Type 35 | 0 | |
| Washroom Type 36 | 0 | |
| Washroom Type 37 | 0 | |
| Washroom Type 38 | 0 | |
| Washroom Type 39 | 0 | |
| Washroom Type 40 | 0 |
| Category: | Apartment |
| Building Percentage: | T |
| Total Area: | 6700.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Area Influences: | Major Highway Public Transit |
| Approximatly Age: | 31-50 |
| Sprinklers: | No |
| Washrooms: | 5 |
| Heat Type: | Baseboard |
| Central Air Conditioning: | Yes |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| RIGHT AT HOME REALTY |
|
|
| Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Investment |
| Area: | Simcoe |
| Municipality: | Orillia |
| Neighbourhood: | Orillia |
| Approximate Age: | 31-50 |
| Tax: | $11,604.5 |
| Baths: | 5 |
| Fireplace: | N |