| Established Sports Retail & Service Business + Building - Parry Sound. 4 Sports has been a trusted part of the Parry Sound community for over a decade-built on hockey and supported by loyal families, teams, and players who return year after year. The business offers equipment sales, expert fittings, and skate sharpening, while also generating steady, year-round revenue through summer sports and custom apparel services, including jerseys, embroidery, and branded wear for teams, businesses, and organizations. With the local arena now operating year-round, demand for hockey services continues to grow-positioning the business as a true 12-month operation. Included is the commercial building, offering strong long-term value with an estimated worth of $300,000+, adding stability and control for the next owner. With proven systems, a solid customer base, and deep community roots, this is a turnkey opportunity to step into a respected local business and carry it forward. Call to discuss the growth potential. |
| Price | $525,000 |
| Taxes: | $7163.00 |
| Tax Type: | Annual |
| Assessment Year: | 2025 |
| Occupancy: | Owner |
| Address: | 54 James Street , Parry Sound, P2A 1T5, Parry Sound |
| Postal Code: | P2A 1T5 |
| Province/State: | Parry Sound |
| Legal Description: | PT LT 6 W/S JAMES ST & N/S SEGUIN ST PL |
| Directions/Cross Streets: | James Street, Seguin Street & Bowes Street |
| Washroom Type | No. of Pieces | Level |
| Washroom Type 1 | 0 | |
| Washroom Type 2 | 0 | |
| Washroom Type 3 | 0 | |
| Washroom Type 4 | 0 | |
| Washroom Type 5 | 0 | |
| Washroom Type 6 | 0 | |
| Washroom Type 7 | 0 | |
| Washroom Type 8 | 0 | |
| Washroom Type 9 | 0 | |
| Washroom Type 10 | 0 | |
| Washroom Type 11 | 0 | |
| Washroom Type 12 | 0 | |
| Washroom Type 13 | 0 | |
| Washroom Type 14 | 0 | |
| Washroom Type 15 | 0 | |
| Washroom Type 16 | 0 | |
| Washroom Type 17 | 0 | |
| Washroom Type 18 | 0 | |
| Washroom Type 19 | 0 | |
| Washroom Type 20 | 0 | |
| Washroom Type 21 | 0 | |
| Washroom Type 22 | 0 | |
| Washroom Type 23 | 0 | |
| Washroom Type 24 | 0 | |
| Washroom Type 25 | 0 | |
| Washroom Type 26 | 0 | |
| Washroom Type 27 | 0 | |
| Washroom Type 28 | 0 | |
| Washroom Type 29 | 0 | |
| Washroom Type 30 | 0 | |
| Washroom Type 31 | 0 | |
| Washroom Type 32 | 0 | |
| Washroom Type 33 | 0 | |
| Washroom Type 34 | 0 | |
| Washroom Type 35 | 0 |
| Category: | With Property |
| Use: | Sporting Goods |
| Building Percentage: | F |
| Total Area: | 1801.00 |
| Total Area Code: | Square Feet |
| Retail Area Code: | Sq Ft |
| Business/Building Name: | 4 Sports Inc. |
| Financial Statement: | T |
| Chattels: | T |
| Franchise: | F |
| Days Open: | O |
| Hours Open: | 9-6 |
| Employees #: | 0 |
| Seats: | 0 |
| Water Expense: | $1200 |
| Expenses Actual/Estimated: | $Est |
| Sprinklers: | No |
| Washrooms: | 2 |
| Outside Storage: | F |
| Rail: | N |
| Crane: | F |
| Heat Type: | Oil Forced Air |
| Central Air Conditioning: | Yes |
| Sewers: | Sanitary |
| Although the information displayed is believed to be accurate, no warranties or representations are made of any kind. |
| Royal LePage Team Advantage Realty |
|
|
| Virtual Tour | Book Showing | Email a Friend |
| Type: | Com - Sale Of Business |
| Area: | Parry Sound |
| Municipality: | Parry Sound |
| Neighbourhood: | Parry Sound |
| Tax: | $7,163 |
| Baths: | 2 |
| Fireplace: | N |